Cirkulář Chytré recyklace

Konference Cirkulář Chytré recyklace

24.11.2024 13:23:25

Trash Made

Trash Made je kolekce originálních šperků, módních a bytových doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů. Nový život pro staré elektropřístroje.

Trash Made je unikátní projekt, který byl poprvé prezentován v rámci Designblok´09. Zaměřuje se na výrobu designových předmětů - šperků, módních a bytových doplňků, s využitím materiálů, které už jednou byly použity v různých elektropřístrojích. Inspirací je fascinující mikrosvět, který se ukrývá uvnitř vyřazených elektropřístrojů a také nezadržitelný růst jejich množství. Vývoj výrobků Trash Made postupuje dopředu stejně rychle jako vývoj moderní technologie a většina kolekcí je proto omezená nízkým počtem kusů. Na projektu se podílí designérky a umělkyně Anna Kozová, Jana Krovová a Linda Čihařová a spolu s ostatními dávají vyřazeným elektropřístrojům nový život.

Filozofie Trash Made

Současná doba je dobou digitalizace a moderních technologií. Množství elektrických přístrojů nezadržitelně roste a s ním i množství vznikajícího odpadu. Elektrické přístroje se stávají nedílnou součástí našeho života, bývají spojeny se zážitky a emocemi, ale o tom, co se ukrývá pod jejich povrchem a co je čeká, až se pro nás stanou zastaralými a nepotřebnými, toho většinou víme jen málo. Právě tato myšlenka byla pro nás impulsem, k tomu, abychom se podívali na staré elektrospotřebiče jinak, než jako na materiál určený k recyklaci nebo putující na skládky a nahlédli do jedinečného fascinujícího mikrosvěta, který se ukrývá v jejich útrobách. To nás inspirovalo k rozhodnutí vdechnout odloženým předmětům nový život a vytvořit tak kolekci výrobků s inovativním designem a vysokou kvalitou zpracování.

Kolekce Trash Made

Na kolekci Trash Made je možné nahlížet z různých úhlů. Výrobky se liší nejen svým určením, použitým materiálem ale také svým duchem, který je spojením jejich minulého a nového života. Tlačítka z telefonních budek se stávají náušnicemi, plošné spoje manžetovými knoflíčky, zdroje z nefunkčních PC lampami a z drátů vznikají originální mísy. Každý materiál je jiný, inspiruje k různé formě zpracování, ale výrobky, které z něj vznikají, jsou vždy:

  • vysoce kvalitní z hlediska designu i funkčnosti,
  • navrženy tak, aby mohly být vyrobeny environmentálně příznivým způsobem,
  • inspirací pro jejich uživatele,
  • estetické a nadčasové.

Počet kusů v jednotlivých kolekcích je limitován tím, jak nové technologie přicházejí a ty staré končí.

Každý předmět má už za sebou předchozí život jako starý elektrospotřebič a proto jsme se rozhodli tento příběh připojit i k novým výrobkům. Každý má tedy své vlastní jméno a vztahuje se k němu krátký příběh, který napoví, co se odehrálo v jeho předchozím životě. Nechali jsme se inspirovat tajemným mikrosvětem, který se ukrývá pod povrchem vyřazených elektropřístrojů s cílem vdechnout těmto odloženým předmětům nový život. Z jejich částí tak vznikla kolekce šperků, módních a bytových doplňků, která si klade za cíl oslovit nejen svým originálním vzhledem, ale také svým poselstvím a propojit tak umění s environmentálně a společensky odpovědným přístupem.

Design a šetrnost k životnímu prostředí

K tomu, aby mohl být změněn způsob, jakým lidé v dnešní době navrhují a vyrábějí nové produkty, je zapotřebí kreativita a kuráž. Naším cílem je napomoci uzavření materiálového cyklu tak, aby výsledek našeho úsilí byl estetický, zábavný a smysluplný pro ty, kdo se na jeho vzniku podílejí a zejména inspirativní pro ty, kdo se s výsledkem naší práce setkají.

Všechny předměty jsou navrženy tak, aby mohly být v co největší míře vytvořeny z recyklovaných materiálů, které nacházíme ve vyřazených elektrospotřebičích. S tím, jak množství odpadu neustále roste, máme k dispozici dostatek použitelného materiálu bez nutnosti plýtvat přírodními zdroji. Zároveň dbáme na to, aby si i přes použití recyklovaných materiálů všechny výrobky Trash Made udržely vysokou řemeslnou úroveň a kvalitu zpracování.

Kdo je Trash Made?

Každý výrobek je obrazem toho, kdo vymýšlí a tvoří jeho podobu. V případě Trash Made tyto myšlenky přinášejí především designérky a umělkyně Anna Kozová, Jana Krovová a Linda Čihařová.

Na výrobě některých předmětů se podílí také zaměstnanci a klienti chráněných dílen. Chráněné dílny jsou vybírány na základě jejich zaměření a také s ohledem na pracovní možnosti jejich zaměstnanců dané různým typem zdravotního či psychického omezení. Precizní přístup chráněných dílen nám umožňuje jedinečnou a inspirativní spolupráci a dává jejich zaměstnancům radost z možnosti uplatnit svou zručnost a kreativitu.